Adresát petície: Európsky súd pre ľudské práva
Bráňte v Európe právo kritizovať islam
Bráňte v Európe právo kritizovať islam
V Rakúsku bola rečníčka na konferencii odsúdená za to, že verejne spochybnila morálku Mohameda. Rakúski sudcovia obetovali slobodu prejavu, aby chránili „náboženské cítenie“ moslimských veriacich a „náboženský mier“. Odsúdenie kritikov Mohameda za údajné "rúhanie sa" nemá ďaleko od uplatňovania islamského práva šaria.
Prípad je teraz pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, ktorý si bude musieť vybrať medzi slobodou prejavu a represiou rúhania.
Podpíšte, prosím, túto petíciu a pripojte sa k podaniu, ktoré ECLJ (Európske centrum pre právo a spravodlivosť) odovzdalo na ESĽP, aby ste tak podporili slobodu prejavu.
Rečníčka, ktorá sa obrátila na Štrasburský súd, a ktorá si želá zostať v anonymite, bola odsúdená podľa čl. 188 Rakúskeho Trestného zákona za to, že pred tridsiatimi účastníkmi na konferencii s názvom „Základné znalosti o Islame“ verejne "znevažovala osobu, ktorá je predmetom úcty", teda Mohameda, a tak "pravdepodobne vzbudila spravodlivé rozhorčenie."
Bolo jej vyčítané, že kritizovala Mohameda za to, že sa oženil so šesťročným dievčaťom a toto manželstvo zavŕšil, keď malo dievčatko len deväť rokov. Rečníčka poznamenala, že je to problematické, lebo "najvyšším prikázaním pre moslimského muža je napodobňovať Mohameda".
Rečníčka bola odsúdená na zaplatenie 480 Eur alebo na odpykanie si šesťdesiatdenného trestu vo väzení, napriek tomu, že jej výroky sú založené na faktoch, ktoré sama moslimská tradícia pokladá za preukázané, a ktorých šírenie v politickom kontexte je súčasťou verejnej debaty.
ECLJ sa už viac ako desať rokov angažuje pri Spojených národoch a Rade Európy proti pokusu Organizácie islamskej konferencie presadiť do medzinárodného práva trestný čin rúhanie, tiež nazývanom ako trestný čin "hanobenia islamu".
V krajinách ako je Pakistan si kresťania kvôli zákonom o rúhaní veľa vytrpia, mnohí sú - často kvôli vymyslenému - obvineniu z hanobenia Mohameda väznení, ba dokonca popravení. Kresťania z celého sveta sa snažia intervenovať za zrušenie takýchto neľudských zákonov. Je preto úplne poburujúce, že aj Rakúsko (s rastúcou moslimskou komunitou) trestá svojich občanov, ak vyjadria nelichotivú pravdu o zakladateľovi islamu.
Európske centrum pre právo a spravodlivosť (European Centre for Law and Justice) je medzinárodná mimovládna organizácia venujúca sa podpore a ochrane ľudských práv v Európe a na
celom svete. ECLJ má osobitné poradné postavenie pri OSN/ECOSOC od roku 2007.
ECLJ koná v právnej, legislatívnej a kultúrnej oblasti. ECLJ najmä obhajuje ochranu náboženskej slobody, života a dôstojnosti ľudskej osoby pri Európskom súde pre ľudské práva a prostredníctvom iných mechanizmov ponúkaných Organizáciou Spojených národov, Radou Európy, Európskym parlamentom a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v
Európe (OBSE).